Ertesi Gün Hapı
Dr. Aslı O.
17.10.2022

Gebelikten Korunma Yöntemleri

İçerikler (Gizle-)
 1. Acil korunma yöntemleri

  1. Ertesi Gün Hapı

  2. Rahim içi araç

   1. Düzenli Doğum Kontrol Yöntemleri

  3. Hormonal yöntemler

  4. Rahim içi araç(RİA)

  5. Bariyer yöntemleri

  6. Kalıcı doğum kontrolü (Sterelizasyon)

  7. Aile Planlama Yöntemleri

  8. Bariyerli Yöntemleri

  9. Hormon İçeren Yöntemleri

  10. Sperm Öldürücüler Ve Kısırlaştırma

Hamileliği önlemek oldukça zor görünebilir fakat bilinenin aksine birçok doğum kontrol seçeneği vardır. Kullanacağınız doğum kontrol yöntemini kişisel bir tercih olacağından dolayı, seçerken dikkatle düşünülmelidir. Kendinizi çeşitli yöntemlere karşı eğitmek yaşam tarzınıza en uygun yöntemi seçmek için ilk adımdır.

Acil korunma yöntemleri

Acil korunma, korunmasız bir cinsel ilişki ya da korunma kazalarından sonra olası bir gebeliği önleyen yöntemlerdir. Acil korunma için iki seçenek bulunmaktadır

Ertesi Gün Hapı

Ertesi Gün Hapı

Ertesi Gün Hapı yumurtlamayı (yumurta salımını) engelleyerek ya da geciktirerek etkisini gösterir. Ertesi Gün Hapı, korunmasız bir cinsel ilişkiden hemen sonra henüz gerçekleşmemiş olan yumurtlamayı (ovülasyonu) hızla geciktirerek, gebeliği önleyici etki gösterir. Bu da yumurtalık kanalında bekleyen spermin bir yumurtayla karşılaşıp onu dölleyememesi anlamına gelir. Ertesi Gün Hapı, adet döngünüzün herhangi bir anı için uygundur. Ertesi Gün Hapı, gebelik olasılığının yüksek olduğu dönemlerde bile etki gösterebilir. Ertesi Gün Hapını ne kadar ilişkiden sonra ne kadar kısa sürede alırsanız, yumurtlamanın ertelenmesi ve gebeliğin önlenmesi olasılığı o kadar yüksek olur.

Rahim içi araç

Rahim içi araç

T şeklindeki bakır rahim içi araçtır. Bakır, T şeklindeki rahim içi araç korunmasız cinsel ilişkiden sonra 120 saat (5 gün) içinde yerleştirilmelidir.3 Ancak uygulama için bir doktora ulaşmanız gerekir.

Düzenli Doğum Kontrol Yöntemleri

Düzenli Doğum Kontrol Yöntemleri
Hormonal yöntemler

Hormonal yöntemler

Doğum kontrol hapları, iğneler, deri yama testi, doku aşısı ve RİA (rahim içi araç) içerir. Ayrıca, az miktarda hormonun salınmasını sağlayan bir rahim içi aracı bulunmaktadır. Hormonların kullanıldığı doğum kontrol yöntemleri gebeliği önlemede oldukça başarılıdır.

Rahim içi araç(RİA)

Rahim içi araç(RİA)

Bir diğer adıyla spiral, rahmin içerisine yerleştirilir. Spiral gayet işe yarayan ve çok güvenli bir yöntemdir. Spirallerin iki ana türü vardır: Bakırlı Spiral ve Hormonal Spiral.

Bariyer yöntemleri

Bariyer yöntemleri

Prezervatif, diyafram ve süngerleri içerir. Genel olarak, spiral veya hormonal yöntemler gibi gebeliği engellemez. Bariyer yöntemleri, cinsel ilişkiye girdiğiniz her seferde kullanılmalıdır.

Kalıcı doğum kontrolü (Sterelizasyon)

Kalıcı doğum kontrolü (Sterelizasyon)

Gebeliğe karşı kalıcı koruma sağlar. Bir erkek vazektomi (erkeğin tohum kanallarının ameliyat ile bağlanması) olabilir, ya da bir kadının tüpleri bağlanmış (tüp ligasyonu) olabilir. Fakat bu yöntem, şimdi veya daha sonra kesinlikle bir çocuk sahip olmak istemediğinizden eminseniz iyi bir seçim olabilir.

Aile Planlama Yöntemleri

Bu yöntemlerin bazıları sizin için tıbben kullanılamaz olabilir. Daha detaylı bilgi almak için bir doktora danışınız.

Sadece kondom kullanımı HIV de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklar için koruyucudur. Diğer doğum kontrol yöntemleri sizi cinsel yolla bulaşan hastalık ve enfeksiyonlardan korumaz. Eğer cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili bir endişeniz varsa doktorunuza danışınız.

“Doğal” kabul edilen bazı başka doğum kontrol yöntemleri de vardır. Erkeğin boşalmadan vajinadan çıkması (geri çekilme) veya üretkenlik farkındalığı (Ogino yöntemi, Billings ve vücut ısısı takip yöntemi gibi) bu yöntemler arasındadır. Bu yöntemlerin güvenilir olmadığı gösterilmiştir.

Bariyerli Yöntemleri

  YÖNTEM NEDİR? NASIL KULLANILIR?
Erkek Kondomu (Prezervatif)	Erkek Kondomu (Prezervatif) Spermlerin (ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların) vücudunuzun içine girmesini engelleyen bir bariyer oluşturur. Her cinsel ilişki sırasında kullanılır
Kadın Kondomu Kadın Kondomu Spermlerin (ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların) vücudunuzun içine girmesini engelleyen bir bariyer oluşturur. Her cinsel ilişki sırasında kullanılır
Diyafram / Servikal Başlık	Diyafram / Servikal Başlık Kubbe şeklinde lateks veya silikondan yapılmış yuvarlak bir alettir ve vajinanın içine yerleştirildiğinde erkekten gelen sperm ile rahim ağzı (serviks) arasında bir bariyer oluşturur Her cinsel ilişki sırasında yerleştirilir. (Saatler öncesinde de yerleştirilebilir.)
Sünger Sünger Rahim ağzını (serviks) kapatan ve sperm öldürücü maddeler (spermist) salan, yuvarlak, beyaz plastik köpük parçasıdır. Her cinsel ilişki sırasında yerleştirilir. (Saatler öncesinde de yerleştirilebilir.)

Hormon İçeren Yöntemleri

  YÖNTEM NEDİR? NASIL KULLANILIR?
Hap Hap Hormon tabletleri, Ertesi Gün Hapı kullandıktan sonra hormonal doğum kontrol yöntemi kullanmaya başlayabilir ya da kullanmaya devam edebilirsiniz; ancak bir sonraki adet dönemine kadar güvenilir bir bariyerli yöntem kullanmanız önerilir. Her gün, günde bir kez.
Halka Halka Vajinaya giren, küçük, bükülebilen, hormon içeren halka şekilinde bir alettir. Halka vajina içine yerleştirilir. 3 hafta beklenir. Halka çıkarılır. 1 hafta beklenir.İşlem tekrarlanır.
Flaster Flaster İnce hormon içeren yapışkan bir banttır. Yapışkan bant, haftada bir kez değiştirilir.
İmplantlar İmplantlar Kolun üst kısmında deri altına yerleştirilen, hormon salan, küçük bir çubuktur. Hızlı bir şekilde yerleştirilir ve 3 yıla kadar kalabilir.
Enjeksiyonlar Enjeksiyonlar Doğum kontrolünü sağlayacak hormon içeren küçük bir çubuktur Üç ayda bir, bir enjeksiyon yapılır
Rahim İçi Araçlar	Rahim İçi Araçlar Rahim içine yerleştirilen T veya 7 şeklindeki minik araçlardır. Hormonal ya da bakırlı olmak üzere iki tipi vardır. Yerleştirildikten sonra tipine göre 3-10 yıl süreyle kalabilir.

Sperm Öldürücüler Ve Kısırlaştırma

  YÖNTEM NEDİR? NASIL KULLANILIR?
Sperm Öldürücüler (Spermisitler)	Sperm Öldürücüler (Spermisitler) Vajina içine yerleştirilen, sperm öldürücü etkisi ola, kremler, filmler, köpükler, jeller ve supozituvarlardır. Diğer bariyerli yöntemlerle birlikte kullanılırsa daha etkili olur. Her cinsel ilişki sırasında uygulanmalıdır.
Kısırlaştırma Kısırlaştırma Kadın ya da erkekteki yumurta veya spermleri taşıyan tüplerin bağlanarak bloke edilmesidir. Sadece bir kez uygulanır.

Korunuyor olsanız bile kazalar her zaman olabilir. İşte size destek olabilecek birkaç ipucu:

 • Hazırlıklı olun. Prezervatif veya benzeri engelleyici yöntemler elinizin altında olsun
 • Lateks kondomlarla birlikte kullanılan kayganlaştırıcı jellerin kondomların dayanıklılığını azalttığı ve yırtılmalara yol açtığı aklınızda olsun
 • Kondomu kutusundan çıkarırken tırnaklarınıza veya yüzüklerinize dikkat edin. Yırtılmalara neden olabilir.
 • Kondomları doğru şekilde saklayın. Çok sıcağa maruz kalmaması ve dış paketlerinin zarar görmemesi dayanıklılığını arttırır.
 • Kondomların son kullanım tarihine dikkat edin.
 • Doğum kontrol hapınızı alırken üretici firmanın önerilerine uyun, telefonunuza hapı almanızı unutmamak için hatırlatıcı koyabilirsiniz.
 • Eğer doğum kontrol hapınızı unuttuysanız kullanma talimatında önerildiği şekilde davranın.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
12.09.2023

RİA Nedir? Spiral Nasıl Takılır?

Rahim içi araç veya bu terimin baş harfleri olan “RİA” şeklinde adlandırılır.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
21.08.2023

Tüp Ligasyonu Nedir? Neden Yapılır?

Tüplerin bağlanması veya tüp sterilizasyonu olarak da bilinen tüp ligasyonu, bir tür kalıcı doğum kontrolüdür.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
14.08.2023

Ertesi Gün Hapı Adet Geciktirir Mi?

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan ertesi gün hapı, acil durumlarda tercih edilen medikal bir ilaçtır.

Devamını Oku