Ertesi Gün
Dr. Hatice İ.
05.06.2023

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

“Regl sancısına ne iyi gelir?” sorusunun yanıtı bu sorundan muzdarip kadınlar tarafından sıklıkla merak edilir. Çoğu kadında regl sırasında karın, bel, uyluklar ve çevresinde rahatsızlık hissi oluşumu yaygın görülen bir durumdur. Regl dönemi boyunca rahim kasları kalınlaşmış uterus iç tabakasının (endometrium) kanla birlikte atılmasına yardımcı olmak için kasılır ve gevşer. Kasların bu kasılıp gevşemeleri nedeniyle ise kadınlarda bazen kramplar görülebilir.1 Bu yazımızı okuyarak “Adet sancısına iyi gelen şeyler nelerdir?”, “Adet sancısına iyi gelen yiyecekler var mıdır?” “Adet sancısına iyi gelen bitkiler hangileridir?” gibi soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
 1. Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

  1. Regl Sancısına İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

   1. Tempolu yürüyüş yada hafif kardio

   2. Düşük yoğunluklu direnç egzersizleri

   3. Yoga ve pilates

  2. Regl Sancısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

  3. Regl Sancısına İyi Gelen Çaylar ve İçecekler Nelerdir?

  4. Regl Sancısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet gören bazı kadınlar ağrılı semptomlar yaşarken diğerlerinde herhangi bir belirti görülmeyebilir. Bu farklılığın nedeni konusunda elde henüz yeterli veri mevcut değildir. Daha yoğun ağrı ile ilişkili bazı faktörler arasında ise ağır kanama olması, ilk çocuğun doğması, 20 yaşın altında olmak ya da adet kanamalarının yeni başlamış olması sayılabilir.1

Sıklıkla birbiriyle karıştırılan adet döngüsü ve adet kanaması terimleri birbiriyle ilişkili fakat tamamen farklı süreçleri ifade eder. Adet döngüsü her ay tekrarlayan, adet kanamasının ilk günü ile başlayan ve 21 ila 35 gün arasında değişen dönemi kapsar. Aktif kanamanın olduğu adet kanaması ise adet döngüsünün bir parçasıdır.2 Adet kanamasının ne olduğunu hakkında detaylı bilgi edinmek için “Regl (Adet Kanaması) Nedir?” yazımızı okuyabilir, adet gecikmesi sorunu yaşıyorsanız “Adet Gecikmesi Neden Olur?” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Asıl konumuz olan “Regl sancısına ne iyi gelir?” sorusuna dönecek olursak adet dönemlerinde görülebilen hafif ve geçici krampların evde uygulanabilecek bazı yöntemler yardımıyla azaltılmasının mümkün olduğu söylenebilir. Regl sancısına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız regl ağrısına iyi gelen şeyler ve regl sancısı geçirme yolları konusunda bilgi almak için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Regl Sancısına İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Regl Sancısına İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Regl döneminden hemen önce veya adet sırasında egzersiz yapmak endorfin salgılanması yoluyla adet sancısılarını azaltmaya katkı sağlayabilir. Araştırmalar egzersizin adet ağrısını azaltmada ağrı kesici ilaçlara olan ihtiyacı ortadan kaldıracak veya azaltacak ölçüde etkili olduğunu göstermektedir. Peki, adet sancısına iyi gelen egzersizler nelerdir? Adet sancısı için egzersiz yapmak istiyorsanız kardio, jogging, yoğun aerobik gibi yorucu aktiviteler yerine tempolu yürüyüş, dans, yüzme gibi daha az yorucu ve rahatlatıcı egzersizleri tercih edebilirsiniz. 

2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre düşük ila orta yoğunlukta aerobik egzersiz yapmanın adet kramplarının neden olduğu ağrıları hafifletmeye yardımcı olduğu görülmüştür. İlgili çalışmada bilim adamları 8 hafta boyunca haftada 3 gün 30'ar dakikalık aerobik egzersiz yapan kadınların adet kramplarında anlamlı derecede azalmalar olduğunu tespit etmiştir. Aerobik bir antrenmana günlük rutininizde yer vermek için ise işe bisikletle gitmeyi, öğle yemeğinde tempolu bir yürüyüşe çıkmayı, en sevdiğiniz şarkılar eşliğinde dans etmeyi veya düzenli olarak sevdiğiniz bir sporu yapmayı düşünebilirsiniz.1

Regl ağrısı için egzersiz rutini oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz:

Tempolu yürüyüş yada hafif kardio

Kardiyo veya aerobik egzersizlerini düşük bir yoğunlukta tutun veya düzenli yapıyorsanız yaptığınız miktarı azaltın. Bir araştırma akciğer kapasitesinin adet döngüsü bittikten sonra arttığını göstermiştir ve bu nedenle ağır programlar için adetinizin bitmesini beklemeniz daha doğru olabilir. Bununla birlikte regl döneminizde herhangi bir rahatsızlık hissetmiyorsanız olağan temponuzda düzenli egzersizlere devam edebilirsiniz. Sadece vücudunuzun normalde olduğu gibi performans göstermediğini fark ederseniz, mola verebilir ya da yoğunluğu azaltabilirsiniz.

Düşük yoğunluklu direnç egzersizleri

Bu süre zarfında düşük hacimli kuvvet antrenmanları ve performansa dayalı aktiviteler yapmak iyi bir seçim olabilir. Evde direnç egzersizleri ağırlık kaldırma ve direnç bantları kullanılması yoluyla pratik bir şekilde yapılabilir.

Yoga ve pilates

Özellikle adet tarihinizden 2-3 gün önce başlayacağınız yoga ve pilates programı gevşemeye, meme hassasiyeti, kramp ve sancı gibi şikâyetlerinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Peki yoga ve pilates yaparken regl sancısına iyi gelen hareketler hangileridir? Adet sancısına iyi gelen hareketler uygulayarak regl ağrılarından kurtulunabilir mi? Bu soruların kesin bir cevabı yoktur çünkü kişiye özel programlar oluşturmak daha doğru bir seçim olacaktır.3

Yoga ve pilates

Regl Sancısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

“Regl sancısına ne iyi gelir?” sorusunu yanıtlarken beslenmeden bahsetmemek olmaz. Genel olarak adet ağrısını azaltmaya yönelik bir diyet için lif bakımından zengin meyve, sebze ve kuruyemişler tüketmeye özen gösterilmeli, işlenmiş gıdalardan ise mümkün olduğunca uzak durmalısınız. İşte adet sancısına iyi gelen yiyeceklerden bazıları:

Regl Sancısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Regl Sancısına İyi Gelen Çaylar ve İçecekler Nelerdir?

Orta derecede kramplar adet döneminin bir parçasıdır ve birçok kadında ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bu kramplar sıklıkla ağrılıdır ve kişinin günlük yaşamını ve hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Elde edilen veriler henüz yeterli düzeyde olmasa da bazı araştırmalar adet krampları ve buna bağlı şişkinlik, sancı gibi şikayetler için belirli çayları içmenin faydalı olabileceğini göstermiştir. Bu nedenle adet döneminde regl sancısına iyi gelen çaylar tüketmek ağrı ve krampların azaltılmasına destek olabilir. İşte adet kramplarının hafifletilmesine yardımcı olabilecek bazı çaylar:

Yeşil çay

Regl Sancısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Bazı bitkiler ve otlar adet döneminde ortaya çıkan sancılar ve sindirim problemlerini azaltmaya destek olabilir. Regl krampları için sıklıkla reçetesiz satılan bazı ağrı kesici ilaçlar tercih edilir. Sıcak su torbası kullanmak, yatarken belli pozisyonları tercih etmek gibi bazı önlemler de gevşemeye ve ağrılarını dindirmeye katkı sağlayabilir.5,6 Adet sancısına iyi gelen yatış pozisyonu sırt üstü olacak şekilde yatmaktır. Sırt üstü yatmak karın üzerindeki baskıyı azaltarak kramp semptomlarının hafifletilmesini destekler. Ayrıca bazı kişiler bu pozisyondayken dizlerinin altına bir yastık koymaktan fayda görebilir. Dizleri yükseltmek, sırtın alt kısmındaki baskıyı azaltarak ve ağrıların azalmasına yardımcı olur.6 Peki bitkiler arasında regl sancısına ne iyi gelir? Hangi bitkiler bu amaçla tüketilebilir? Adet sancısına iyi gelen bitkiler arasında şunlar sayılabilir:

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. 

Kaynakça

Önerilen Bloglar

Dr. Hatice İ.
20.12.2023

Andropoz Nedir Andropoz Belirtileri Nelerdir

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de yaşlanmaya bağlı olarak hormonal değişiklikler meydana gelir.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
20.12.2023

Menopoz Nedir Ve Menopoz Belirtileri Nelerdir

Kadınlara has bir durum olan menopoz, doğal bir biyolojik süreçtir.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
16.11.2023

Erken Regl Olma Nedenleri Nelerdir

Kadınlarda her ay rahim duvarının dökülmesiyle yaşanan kanama, regl olarak adlandırılır.

Devamını Oku