Ertesi Gün
Dr. Hatice İ.
05.06.2023

Sporun Cinsel Performansa Etkileri Nelerdir?

Düzenli egzersiz yapmanın sağlığa çok sayıda faydası olduğu herkes tarafından bilinir. Sporun cinselliğe etkisi de bu faydalarla paralel olarak seyreder ve düzenli egzersiz cinsel performansa olumlu katkılar sağlar. Vücut kondisyonunun düşük olması partneriniz yeterince uyarılmadan önce yorulmanıza neden olabilirken zayıf kardiyo nefes nefese kalmanıza yol açabilir. Her halükarda fit ve formda olmak seksi her iki taraf için de kolaylaştırmanın yanı sıra daha keyifli hale de getirir.1 Sporun cinsel performansa etkisi ile hem kadın hem de erkeklerde spor ve cinsellik konusu hakkında detaylı bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz. 

İçerikler (Gizle-)
 1. Sporun Cinselliğe Faydaları Nelerdir?

  1. Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur

  2. Benlik Saygısını Destekler

  3. Kan Dolaşımını Destekler

  4. Orgazmı Destekler

 2. Erkeklerde Spor Yapmanın Cinselliğe Etkileri

 3. Kadınlarda Spor Yapmanın Cinselliğe Etkileri

Sporun Cinselliğe Faydaları Nelerdir?

Sporun Cinselliğe Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak egzersiz yapmanın cinsel performansı iyileştirmeye katkı sağladığı ve daha sık egzersiz yapan erkeklerde cinsel işlev bozukluğu görülme sıklığının daha düşük olduğuna dair araştırmalardan elde edilen bilimsel kanıtlar bulunur. Düzenli fiziksel aktivite cinsel performansı artırmak için önemli bir adım olsa da spor yapmanın cinselliğe faydaları konusunda maksimum verim için pelvik taban, denge, kardio ve core gibi tercih edilebilecek spesifik bazı egzersiz türleri vardır.2 Doğrudan ve dolaylı etkileriyle düzenli egzersiz yapmak cinsel gücü artırmaya destek olan bir dizi zihinsel ve fiziksel fayda sağlar.3 Sporun cinselliğe faydaları nelerdir sorusunun yanıtı aşağıda detaylandırılmıştır. 

Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur

Birikmiş ev işleri, işyerindeki sorunlar, ilgilenilmesi gereken çocuklar, bakım isteyen evcil hayvanlar gibi kişinin kafasındaki çok sayıda düşünce stres düzeyini önemli ölçüde artırır. Fiziksel aktivite vücudunuzda doğal ağrı kesici görevi gören bir grup hormon olan endorfinlerin üretimine destek olarak kendinizi daha mutlu hissetmenize katkı sağlar. Spor yapmanın cinselliğe etkisi bu noktada devreye girer çünkü stres düzeyinin azalması demek cinsel performansın olumlu yönde etkilenmesi anlamına gelir.

Benlik Saygısını Destekler

Sporun cinselliğe etkisi ruhsal ve mental sağlık üzerinden de ortaya çıkar. Çünkü düzenli fiziksel aktivite kişinin benlik saygısını ve kendine güvenini artırmaya yardımcı olur. Kişinin özgüvenin artması da doğal olarak yatak odasındaki performansına etki edecektir.

Benlik Saygısını Destekler

Kan Dolaşımını Destekler

Sporun cinselliğe etkisi konusunda öne çıkan bir diğer faydası kan dolaşımını artırma yoluyla kendini gösterir. Fiziksel aktivite sırasında kalp atışları hızlanır ve kalbiniz daha kuvvetli kasılır. Sonuç olarak kanın vücutta dolaşım hızı ve dokuların oksijenlenme oranı artar. Kan dolaşımının daha iyi olması demek cinsel organların da daha iyi uyarılması anlamına gelir.

Orgazmı Destekler

Sporun cinselliğe etkisi kas gücünü artırmaya yardımcı olması yoluyla da kendini belli eder. Düzenli egzersiz karın bölgesi, pelvik taban ve bacak kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur. Bu kaslar ve özellikle de pelvik taban kasları ne kadar güçlüyse orgazm yoğunluğu o oranda artabilir.3

Erkeklerde Spor Yapmanın Cinselliğe Etkileri

Erkeklerde Spor Yapmanın Cinselliğe Etkileri

Erkeklerde sporun cinselliğe etkisi ve en önemli desteği erektil disfonksiyon (sertleşme bozukluğu) riskini azaltmaya olan katkısı noktasında ortaya çıkar. Dolaşımı artırarak atardamarların sağlığını olumlu yönde etkileyen egzersiz penise giden kan akışını da artırarak sertleşme sorunu riskinin azaltılmasına katkı sağlar. 

Fiziksel olarak aktif erkeklerde iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) olarak adlandırılan prostat büyümesi nedeniyle görülen semptomlar daha az olabilir. BPH'li erkeklerde genellikle sık sık idrara çıkma ve idrar debisinde azalma gibi şikâyetler görülür. Daha şiddetli BPH sorunu olan erkeklerde ise libido düşük olabilir, ereksiyonun sürdürülmesinde güçlük yaşanabilir ve bu nedenle kişi seksten daha az zevk alabilir. Bu konuda yapılan bir araştırma fiziksel olarak aktif erkeklerde BPH belirtileri görülme riskinin yarı yarıya azaldığını raporlanmıştır.1

Düzenli egzersiz yapmak erkeklerde semen kalitesi ve sperm sayısında artış ile de ilişkildir. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen erkekler için son derece önemli olan bu durum araştırmalarla kanıtlanmıştır. Örneğin British Journal of Sports Medicine'de yayınlanan bir araştırmada haftada en az 15 saat orta ila yüksek yoğunlukta egzersiz yapan erkeklerin sperm sayılarının daha yüksek olduğu vurgulanmıştır. 

Kadınlarda Spor Yapmanın Cinselliğe Etkileri

Kadınlarda Spor Yapmanın Cinselliğe Etkileri

Kadınlarda da sporun cinselliğe etkisi erkeklerde olduğu gibi sağladığı bir dizi katkı ile ön plana çıkar. Düzenli fiziksel aktivitenin cinsel sağlık üzerine olumlu katkılarının yanı sıra kadınlarda ilişkiden hemen önce yapılan egzersiz de cinsel uyarılmayı destekler. Kadınlarda sporun cinselliğe etkisi bu sebeple akut ve kronik vadede olmak üzere iki şekilde ele alınabilir. Yapılan araştırmalara göre kadınlarda akut egzersizi takiben artan fizyolojik cinsel uyarılmanın, sempatik sinir sistemi aktivitesi ve hormonlardaki artıştan kaynaklandığı düşünülmektedir. Kronik egzersiz ise kardiyovasküler ve ruhsal sağlığı destekleyerek ve kas gücünü artırarak kadınlarda cinsel tatmini artırmaya yardımcı olur.4

Sporun cinselliğe etkisi konusunda kafanıza takılan her türlü soruyu doktorunuza sormaktan çekinmeyin. Korunmasız ilişki konusunda sorularınız varsa “Korunmasız İlişkide Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

Önerilen Bloglar

Dr. Hatice İ.
16.11.2023

Genital Siğil Nedir Kondilom Neden Olur ve Nasıl Geçer

Genital siğil, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en yaygın görülen tıbbi bir durumdur.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
16.11.2023

Seksin Faydaları Nelerdir

Düzenli ve güvenli seks hayatı, keyifli bir deneyimden çok daha fazlasını sunar

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
15.11.2023

Evlilikte Cinselliği Canlı Tutmanın Yolları Nelerdir

Cinselliğin bir ilişkinin sağlıklı ve mutlu bir şekilde sürmesi için en önemli etkenlerden biri olduğu düşünülür.

Devamını Oku