Ertesi Gün
Dr. Aslı O.
11.12.2022

Prezervatif (Kondom) Nedir? Nasıl Kullanılır?

İçerikler (Gizle-)
  1. Prezervatif (Kondom) Nedir?

  2. Prezervatif Ne İşe Yarar?

  3. Kondom Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  4. Prezervatif Nasıl Kullanılır?

  5. Kondom Çeşitleri Nelerdir?

  6. Prezervatif Boyutları Nelerdir?

  7. Doğru Prezervatif Seçimi Nasıl Yapılır?

Prezervatif (Kondom) Nedir?

Prezervatif yani kondom, cinsel yolla bulaşan HIV, HPV virüsü gibi enfeksiyonlardan, hastalıklardan ve istenmeyen gebelikten korunmaya yardımcı olan korunma yöntemlerinden bir tanesidir. Prezervatifler bir bariyer oluşturarak enfeksiyonlardan korunmaya yardımcı olurken spermlerin yumurta ile buluşmasını engelleyerek de istenmeyen gebelikleri büyük oranda engeller.Prezervatif nedir? Kondom nasıl kullanılır? Prezervatif ile ilgili merak edilenler için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Prezervatif (Kondom) Nedir?

Prezervatifler günümüzde doğum kontrol yöntemleri içerisinde en sık tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Peki prezervatif ne demek? Prezervatif kelime olarak koruyucu anlamına gelir. Kondom olarak da bilinen prezervatifler; kauçuk malzemeden yapılan ince, koruyucu bir kılıftır. Penise takılarak kullanılan prezervatifler, yapılan bazı araştırmalara göre doğru kullanıldığında istenmeyen gebelikleri %98 oranında engellemeye yardımcı olur. 2 Kondom kullanımı, doğum kontrol yöntemi olmasının yanı sıra HIV, hepatit, frengi, bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaya da yardımcı olur. Erkekler korunma yöntemi olarak sıklıkla kondom kullanmayı tercih eder.

Prezervatif Ne İşe Yarar?

İnsanların vücut sıvıları çeşitli mikroorganizmalar içerir. Semen ve vajinal sıvı içerisinde de HIV, hepatit virüsü gibi virüsler bulunabilir. Vücut sıvıları aracılığıyla bulaşan virüsler ise ciddi enfeksiyon hastalıklarına neden olabilir. Prezervatifler öncelikle bu vücut sıvılarının bulaşmasını engeller. Bunun yanında doğru kullanıldığında spermler prezervatifin içerisinde kalır ve yumurtaya ulaşamaz. Böylece istenmeyen gebelikleri önlemeye yardımcı olur.

Prezervatif Ne İşe Yarar?

Kondom Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Kondom kullanımının pek çok avantajı vardır. Kondom kullanmanın avantajlarının bir kısmı aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Prezervatif Nasıl Kullanılır?

Prezervatif kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemenin en etkili yoludur. 3 Peki prezervatif nasıl kullanılır? Prezervatif kullanmadan önce mutlaka son kullanma tarihi kontrol edilmelidir. Son kullanma tarihi geçen ürünleri kullanmamaya özen gösterilmelidir. Kondom kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Prezervatif Nasıl Kullanılır?

Kondom Çeşitleri Nelerdir?

Prezervatifler cinsel ilişki sırasındaki beklentilere göre farklı tasarlanan ürünlerdir. Ayrıca kondomlar kullanıma göre de farklılık gösterir. Kullanıma göre kondom çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Prezervatif Boyutları Nelerdir?

Doğru prezervatif seçiminin en önemli noktalarından bir tanesi prezervatif boyutlarıdır. Penise uygun olmayan bir prezervatif kullanımı, prezervatiften beklenilen korumayı etkili oranda sağlayamaz. Prezervatif boyutu denildiğinde prezervatif penisin başına geçirilen kısmının genişliğinden ve çapından bahsedilir. Prezervatiflerin paketinin üzerinde hangi genişlik aralığında oldukları yazar. Genel olarak 4 çeşit prezervatif boyutundan bahsedilebilir. Bunlar büyük, orta, küçük ve ekstra küçük prezervatiflerdir. Büyük prezervatifler 56-60 mm, orta prezervatifler 52-60 mm, küçük prezervatifler 49-52 mm ve ekstra küçük prezervatifler 49 mm’den daha az genişliğe sahiptir.11

Prezervatif Boyutları Nelerdir?

Doğru Prezervatif Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru prezervatif seçimi için öncelikle prezervatif boyutunun doğru olması gerekir. Prezervatiflerin büyük çoğunluğu lateks malzemeden üretildiğinden esneme özelliğine sahiptir. Bu nedenle prezervatif boyutuna bakarken uzunluğundan ziyade genişliğine dikkat etmek gerekir. Doğru prezervatif; penisi ne çok sıkan ne de çok bol olan kondomdur. Bunun yanı sıra günümüzde pek çok farklı ihtiyaca yönelik üretilen kondomlar mevcuttur. Örneğin; erken boşalma sorunu bulunan erkekler piyasada bulunan, geciktirici özelliği olan prezervatifleri tercih edebilir. Doğru seçilen prezervatifin en önemli özelliği koruyuculuğunun yüksek olmasıdır. Bu nedenle çeşitli yetkili kuruluşlardan onay almış prezervatifleri seçmek önemlidir. 

Doğru seçilen ve kullanılan kondomlar hem cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaya hem de istenmeyen gebeliklerin önüne geçmeye yardımcı olur. 

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça:

Önerilen Bloglar

Dr. Hatice İ.
20.12.2023

HPV Aşısı Nedir HPV Aşısı Neden Yapılır

Human papillomavirus papillomavirus (insan papilloma virüsü), cinsel yolla bulaşan bir virüstüs ve kısaca HPV olarak bilinir.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
15.11.2023

Prezervatif Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir

Kondom ismiyle de bilinen prezervatif, bariyer doğum kontrol yöntemleri arasında yer alır.

Devamını Oku
Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
03.11.2023

Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır mı

Doğum kontrol hapları, gebelikten korunmaya yardımcı olan doğum kontrol yöntemlerinden biridir.

Devamını Oku