Ertesi Gün
Dr. Hatice İ.
15.08.2023

Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte cinsellik, pek çok çiftin kafasının karıştığı önemli bir konudur. Karın bölgesinin büyümesi ve bebeğin varlığı hamilelik döneminde cinsel ilişkinin bebeğe zarar verebileceğini düşündürür. Ancak bir doktor ya da ebe aksini söylemedikçe hamilelikte cinsel ilişki güvenlidir ve anne sağlığı üzerinde faydalı etkiler bile sunabilir. Bazı anne adayları ise hamilelikte cinsel arzu artışı yaşayabilir.(1) Hamilelikte cinsel ilişki hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar ile “Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi?” ve “Gebelikte cinsellik zararlı mı?” sorularının cevabı için okumaya devam edin…

İçerikler (Gizle-)
  1. Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır?

  2. Hamilelikte Kaçıncı Aya Kadar Cinsel İlişkiye Girilebilir?

  3. Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  4. Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verebilir mi?

  5. Gebelikte Hangi Durumlarda Cinsellikten Kaçınılmalıdır?

Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır?

Gebelik dönemi, her kadın için farklı seyreder. Yaşadığı deneyimler, kilo artışı, hisleri, hormonları kısacası bu dönemde yaşadığı tüm değişiklikler kişiye özeldir. Bazı kadınlar vücutlarındaki değişiklikler nedeniyle hamilelikte cinsel isteksizlik yaşayabilir. Bazı anne adayları ise kendini daha seksi hissedebilir ve cinsel açıdan uyarılmaları daha kolay hale gelebilir.

Vücut yapısında ve hormonlardaki değişiklikler sürdükçe cinsel istek üzerinde gelgitler olması doğaldır. Bir gün karın bölgesinin büyümesi kendinizi kötü hissetmenize yol açabilir; diğer bir gün göğüslerin dolgunlaşması daha seksi hissetmenizi sağlayabilir.

Gebelikte cinsellik pek çok çift için güvenli olsa da seks pozisyonları açısından zorluk yaşanmasına neden olabilir. Çiftlerin konuşarak farklı pozisyonlar bulması ve hamilelikte cinsellik hakkında yeni deneyimleri birlikte keşfetmesi önemlidir. İlk ay gebelikte cinsellik için partnerinizin üstte olduğu pozisyonlar, göğüslerinizin hassas olması ve penisin çok derine inmesi nedeniyle rahatsız edici olabilir. Bu dönemde çiftlerin karşılıklı ya da partnerin arkada kaşık pozisyonu denilen bir durumda cinsel ilişkiye girilmesi daha çok tercih edilir. Buna ek olarak anne adayının üstte olduğu pozisyonlar değerlendirilebilir.(2)(3)

Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Kaçıncı Aya Kadar Cinsel İlişkiye Girilebilir?

Hamilelikte cinsel ilişki, anne adayı sağlıklı bir gebelik geçiriyor ise ve herhangi bir komplikasyon söz konusu değil ise bebeğin doğduğu güne kadar güvenlidir. Hatta bazı uzmanlar doğumdan birkaç gün önce cinsel ilişkiye girmenin doğumu kolaylaştıracağını belirtir. Hamileler genellikle doğumun yaklaştığı son 3 aylık dönemde cinsel dürtülerinde artış hissedebilir.

Gebeliğin ilk üç ayında anne adayları hormonlardaki değişiklikler nedeniyle mide ekşimesi, yanması ya da bulantısı gibi sorunlar yaşayabilir. Ayrıca göğüsleri oldukça hassastır ve dokunulması rahatsızlık yaratabilir. Bu nedenlerle hamileliğin ilk üç ayında cinsel isteksizlik yaşayabilir. İkinci üç aylık gebelik döneminde kan akışının artması daha kolay orgazm olmayı sağladığı için hamilelerin libidosunda artış gözlenebilir.(4)

Hamilelikte Kaçıncı Aya Kadar Cinsel İlişkiye Girilebilir?

Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gebelikte cinsellik, hamileliğin doğal bir parçasıdır. Ancak hamilelikte cinsellik sonrası kanama görülmesi durumunda doktora kanamanın bildirilmesi gerekir. Doktor belirtmediği sürece hamilelikte cinsellik sıklığı hakkında herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Hamilelikte cinsel ilişki sırasında karın ve rahmin fazla zorlanmamasına dikkat edilmesinde fayda vardır. Ayrıca cinsel ilişkiden önce herhangi bir kimyasal kayganlaştırıcı kullanımından kaçınılmalıdır. 

Meme uçları aşırı hassastır ve uyarıldığında oksitosin adı verilen hormonda artış gözlenebilir. Oksitosin doğumun başlamasına yardımcı olan bir gebelik hormonudur. Gebelikte cinsel ilişki sırasında göğüslerin aşırı uyarılmasına karşı önlem alınmalıdır. Buna ek olarak spermden çıkan meni içerisinde prostaglandin adlı bir bileşen bulunur. Bu madde rahim ağzının uyarılmasında etkilidir.

Gebelikte cinsellik sonrası ağrı, prostaglandin kasılmaları tetiklemesinden kaynaklanabilir. Cinsel birleşme sonrası meninin vajinaya girişini engelleyerek ağrı oluşumu önlenebilir. Genellikle gebelikten korunmak için kullanılan prezervatif, meninin vajinaya girişini engelleyebilir. Hamilelikte cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanarak gebelik sürecinin normal işleyişini destekleyebilirsiniz. Kullanılan prezervatifin esans ve kimyasal madde içermemesine de dikkat etmelisiniz.(5) Cinsel ilişki sırasında korunma yolları hakkında detaylı bilgiler için “Korunmasız İlişkide Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızı okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verebilir mi?

Anne rahmindeki bebek, içi amniyotik sıvı ile dolu bir kese de yaşar. Bebeğiniz hem bu sıvı hem de uterusun güçlü kasları tarafından koruma altına alınır. Erken doğum ya da plasentada herhangi bir sorun söz konusu değilse hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Ayrıca penis, rahim içinde amniyotik sıvı tarafından yastıklanan bebeğe kadar ulaşamaz. Ancak sert hareketlerden ve misyoner pozisyonu gibi anne adayını rahatsız edici pozisyonlardan uzak durmak önemlidir. Hamilelikte cinsellik sonrası ağrı, orgazm kasılmaları nedeniyle gelişebilir. Ancak ağrılar dayanılmaz boyuta gelirse ya da kanama gerçekleşirse bu duru mutlaka doktora iletilmelidir.(2)

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verebilir mi?

Gebelikte Hangi Durumlarda Cinsellikten Kaçınılmalıdır?

Gebelikte cinsellik aşağıdaki durumlarda sakıncalı olabilir:

Gebelikte Hangi Durumlarda Cinsellikten Kaçınılmalıdır?

Ayrıca hamilelikte cinsel ilişki sırası ya da sonrasında ağrı, kanma, sıvı akışı, rahatsızlık hissi ya da kasılmalar var ise mutlaka doktora belirtilmesi gerekir.(2)(6)

Cinsel performansı artırmak için “Sporun Cinsel Performansa Etkileri” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

Önerilen Bloglar

Dr. Hatice İ.
10.06.2024

Kegal Kası Nedir Güçlendirilir Kegal Egzersizi Nedir

Pelvik taban kaslarını güçlendiren kegel egzersizi, düzenli yapıldığında istenmeyen idrar sızıntılarını, gaz kaçırma veya kazara dışkılama gibi sorunları önlemeye yardımcı olur.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
10.06.2024

Frengi Nedir Belirtileri Nelerdir

Frengi, bakteriyel bir enfeksiyon olan sifilizin neden olduğu ciddi bir hastalıktır.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
10.06.2024

Klamidya Nedir Belirtileri Nelerdir

Klamidya, dünya genelinde yaygın olarak görülen, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

Devamını Oku