Ertesi Gün Hapı

Ertesi Gün Nedir

 • Ertesi Gün , doğum kontrol önlemi alınmayan veya korunma kazaları gerçekleşen cinsel ilişki sonrasında kullanabileceğiniz bir acil korunma yöntemidir.
 • Ertesi Gün korunmasız ilişki sonrasında yumurtlamayı erteleyerek etki gösterir.
 • Yumurtalamayı erteleyerek sperm ve yumurtanın karşılaşmasını önler. Böylece hamilelik daha oluşmadan önce önlenmiş olur.
 • Korunmasız cinsel ilişki sonrasında Ertesi Gün olabildiğince çabuk alınmalıdır. Ne kadar çabuk alınırsa hamilelik riski o kadar düşük olur.
 • Ertesi Gün , adet döngüsünün herhangi bir zamanında kullanılır.
Ertesi Gün Nedir

Ertesi Gün Nasıl Etki Eder?

Ertesi Gün , korunmasız cinsel ilişkiden hemen sonra kullanıldıysa, henüz gerçekleşmemiş yumurtlamayı (ovulasyonu) erteleyerek gebeliği önler. Bu durumda Fallop kanalında bekleyen sperm bir yumurta ile karşılaşıp onu dölleyemez. Bu etki yumurta salınımını önleyerek doğum kontrolü sağlayan doğum kontrol haplarının etkisine benzer.

Korunmasız cinsel ilişkiden sonra olabilecek en kısa sürede Ertesi Gün almak ilacın etkisini artıracaktır.

Ertesi Gün Nasıl Etki Eder?
Ertesi Gün Düşük Yapmaya Neden Olur mu?

Ertesi Gün Düşük Yapmaya Neden Olur mu?

Ertesi Gün düşük yapmaya neden olduğunu duymuş olabilirsiniz.

Bu doğru değildir.
Ertesi Gün gebeliği oluşmadan önce önler. Etki mekanizması yumurtlamayı erteleyerek sperm ile yumurtanın karşılaşmasını önlemek. Bu nedenle gebeliği daha oluşmadan önce önlemiş olur.

Eğer hali hazırda gebe iseniz, Ertesi Gün gebeliği sonlandırmayacaktır. Düşük yapmaya yol açmaz.

Ertesi Gün Yan Etkisi Var mı?

Ertesi Gün Yan Etkisi Var mı?

Herkeste gözlenmemekle birlikte tüm ilaçlar gibi Ertesi Gün da bazı yan etkilere yol açabilir.1

Ertesi Gün kadınlar tarafından genelde iyi tolere edilir.Fakat bazı kişilerde baş ağrısı, bulantı (kusma hissi), karın ağrısı, adet gecikmesi gibi yan etkiler gözlemlenebilir. Ertesi Gün kullandıktan sonra adet döneminizin 7 güne kadar ertelenmesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda endişe etmeyin, bir sonraki adet döngünüzde normal rutinine dönecektir. Fakat adetiniz 7 günden fazla ertelenirse veya normalden hafif ya da yoğunsa gebelik testi yaptırmalısınız.

Yan etkiler hakkında doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz.

Ertesi Gün Kullanımı

Ertesi Gün Kullanımı

Ertesi Gün kullanımı basittir.

1 tablet su ile birlikte korunmasız ilişkiden sonra olabildiğince çabuk alınmalıdır. Korunmasız ilişkiden sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde alınması tavsiye edilir.

Yemeklerden önce veya sonra alınabilir.

Menstural dönemin herhangi bir evresinde alınabilir.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Ertesi Gün düşüğe neden olur

Tabi ki Hayır! Ertesi Gün düşüğe neden olmaz. Ertesi Gün yumurtlamayı erteleyerek etki gösterir ve gebeliği oluşmadan önce önler

Hayır tabi ki! Ertesi Gün bir kürtaj yöntemi değildir. Yumurtlamayı erteleyerek istenmeyen gebeliği önler.

Kesinlikle Hayır!...Ertesi gün haplarının amacı, korunmasız ilişki sonrasında gebeliği engellemekdir. Ve etkisini yumurtlamayı geçici olarak ertelemek suretiyle göstermektedir; ancak yumurtlamanın ne zaman normale döneceği bilinmediği için kullanımdan sonraki korunmasız ilişkilerde her zaman içinrisk vardır. Ertesi Gün kullandıktan sonraki korunmasız ilişkileriniz için herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla ilacı kullandıktan sonrakidönemde korunmak için mutlaka prezervatif gibi bir yöntem kullanılmalıdır.

Hayır! Korunmasız cinsel ilişki sonrasında istenmeyen hamilelikleri engellemek için kullanılan Ertesi Gün vücuttaki etkisi, yumurtlamayı geçici olarak ertelemesidir. Erteleme geçici olduğu için kişinin yumurtlamasında veya doğurganlık özelliğinde herhangi bir olumsuz etki göstermez.

Elbette Hayır! Ertesi gün hapları uzun yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Ağızdan alınan Ertesi Gün içindeki hormon, sadece kullanıldığı dönemde, adet görme zamanını değiştirebilir. Yani kullanımdan sonra adetiniz normalden daha önce veya sonra olabilir. Ancak sonraki adet döngüleriniz normal rutinine döner.

Yanlış! Ertesi Gün acil korunma yöntemi olarak özel biçimde tasarlanmıştır. Ertesi Gün genel olarak kadınlar tarafından iyi tolere edilir. Tüm ilaçlar gibi yan etkileri olabilir. Ancak bu yan etkileri herkes yaşamaz.

Hayır! Yumurtlamanın zamanı öngörülemez. 10 kadından sadece 1’i, adet döngülerinin 14. gününde yumurtlar. Dolayısıyla korunmasız veya korunmanın şüpheli olduğu ilişki sonrasında adet döngünüzün herhangi bir zamanındahamile kalma riskiniz yüksektir. O nedenle hamileliği önlemek adına doktorunuzaveya eczacınıza danışarak Ertesi Gün almanız önerilir.

Yanlış! Ertesi Gün etkisini yumurtlamayı ertelemek yoluyla göstermektedir

Yanlış! Ertesi Gün kullanan kadınlarda yapılan klinik araştırmalarda, adet düzensizliği bir yan etki olarak saptanmıştır fakat bu durum 100 kullanıcıdan sadece 1’inde ortaya çıkmaktadır.1

Yanlış! Ertesi Gün kullanan 10 kadından 9’unda ağrılı adet görülmez.

Yanlış! Ertesi Gün kullanan 10 kadından 9’unda mide bulantısı görülmez

Ertesi Gün Kullanılmaması Gereken Durumlar

 • İçeriğindeki etkin madde veya katkı maddelerinden birine (katkı maddelerinin listesini ürünün kullanım talimatında bulabilirsiniz) karşı bilinen bir alerjik durum varsa kullanılmamalıdır. Emin olmadığınız bir durum varsa eczacınıza danışınız.1
 • Ertesi Gün almaya gittiğinizde eczacınızı mutlaka bilgilendirmeniz gereken hastalıklar ve sağlık bilgileri şunlardır: 1
 • Karaciğer hastalığınız varsa. Ertesi Gün , karaciğer hastalığı olan kadınlara önerilmez.
 • Şiddetli astım hastası iseniz.
 • Sara (epilepsi) tedavisinde kullanılan bazı ilaçları kullanıyorsanız (fenitoin, fosfenitoin, fenobarbital, primidon, karbamazepin, okskarbazepin).
 • HIV enfeksiyonu için ritonavir, efavirenz, neviparin gibi ilaçları kullanıyorsanız.
 • Bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için rifampisin, rifabutin gibi bazı antibiyotikleri kullanıyorsanız.
 • Anksiyete veya depresyon için bitkisel ekstreler (St John’s wort – Hypericum perforatum) kullanıyorsanız.
 • Eğer adetiniz geciktiyse ve memelerde şişlik veya sabah bulantısı gibi gebelik işaretleri yaşıyorsanız, zaten hamile olma durumunuz varsa.
 • Mantar enfeksiyonu tedavisi için griseofulvin kullanıyorsanız.
 • Levonorgestrel içeren Ertesi Gün ile ulipristal asetat içeren Ertesi Gün birlikte kullanılmamalıdır.

Altın Değerinde BİLGİLER