Ertesi Gün
Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
19.07.2023

Erken Boşalma Nedenleri

Cinsellik, sağlıklı bir ilişkinin temellerini oluşturur. Cinsel ilişki, zaman zaman bazı problemlerden dolayı çiftler arasında gerginliğe yol açabilir. Erkeklerde yaşanan erken boşalma, en çok rastlanılan cinsel problemler arasında yer alır. Erken boşalma nedenleri pek çok faktöre bağlıdır. Erken boşalma nedenleri ve çözümleri hakkında detaylı bilgiler ile “Erken boşalma neden olur?”, “Erken boşalma nedenleri nelerdir?” ve “Erken boşalma nasıl önlenir?” gibi soruların cevapları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
 1. Erken Boşalma Nedir?

 2. Erken Boşalma Çeşitleri Nelerdir?

 3. Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

  1. Biyolojik Erken Boşalma Nedenleri

  2. Duygusal veya Psikolojik Erken Boşalma Nedenleri

 4. Erken Boşalma Belirtileri Nelerdir?

 5. Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

  1. Davranış Terapisi

  2. Başlat ve Durdur Tekniği

  3. Sıkma Tekniği

  4. Dikkati Dağıtma Tekniği

  5. Danışmanlık

  6. İlaçlar

Erken Boşalma Nedir?

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma, erkek cinsel hayatında sıkça rastlanılan ve hemen her erkeğin hayatı boyunca en az bir kere yaşadığı bir çeşit cinsel işlev bozukluğudur. Kadın ve erkeğin cinsel birleşimi sırasında bir başka deyişle penisin vajinaya girmesinden önce ya da hemen sonrasında erkeğin orgazm olması ve meninin kendisinin ya da eşinin istediğinden daha kısa sürede boşalması “erken boşalma” olarak tanımlanır. Erken boşalma sorunu hem erkek hem de kadın açısından sinir bozucu bir durum olabilir ve cinsel yaşamda sorunlara yol açabilir.(1) Erkeklerde erken boşalma sık görülmüyor ise endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Aşağıdaki durumlarda erken boşalma teşhisi konulabilir:

Erken Boşalma Çeşitleri Nelerdir?

Erken Boşalma Çeşitleri Nelerdir?

Erken boşalma tedavisi olan bir cinsel işlev bozukluğudur. Tedavinin etkinliğini artırmak için kişinin hangi erken boşalma çeşidine sahip olduğu önemlidir. Çeşitleri belirleyen en önemli ayrıntı ise erkek üreme sisteminin yapısında gizlidir. Üreme sistemi hakkında ayrıntılı bilgilere “Üreme sistemi nasıl çalışır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz. Erken boşalma temelde dört çeşide ayrılır:

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Erken boşalma nedenleri, tedavi planı oluşturulmasında önemli rol oynar. Erken boşalma tedavisi için cinsel işlev bozukluğuna neden olan faktörler incelenir ve kişiye özel tedavi planı çıkarılır. Erkeklerde erken boşalma sebepleri aşağıdakileri kapsayabilir:

Biyolojik Erken Boşalma Nedenleri

Bunlara ek olarak aşağıdaki durumlarda erken boşalmaya neden olan biyolojik nedenler arasındadır:

Duygusal veya Psikolojik Erken Boşalma Nedenleri

Bunlara ek olarak aşağıdaki durumlarda erken boşalmaya nedenleri arasında sayılabilir:

Erken Boşalma Belirtileri Nelerdir?

Erken Boşalma Belirtileri Nelerdir?

Erken boşalma problemi psikolojik ya da biyolojik nedenlerden dolayı yaşanabilir. Ara sıra kendinizi iyi hissetmediğinizde ya da yeni bir ilişkiye başladığınızda erken boşalma yaşamanız normaldir. Ancak bu durum sürekli başınıza gelirse altında ciddi bir neden yatabilir ve en kısa sürede tedavi için doktora gitmeniz gerekebilir. Erken boşalma belirtileri aşağıdakileri kapsayabilir:

Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

Erken boşalma tedavisi için hangi yöntemin uygulanacağı nedenine bağlı olarak değişiklik gösterir. Davranış terapisi, danışmanlık ve ilaçlar tek başına kullanılabileceği gibi birlikte de uygulanabilir. Erken boşalma çözümleri şunlardır:

Davranış Terapisi

Orgazmı geciktirme ve erken boşalmayı önlemeyi amaçlayan davranış terapisi, kişinin vücudunu ve duygularını kontrol etmeyi öğretir: Davranış terapisi yöntemleri şöyledir:

Başlat ve Durdur Tekniği

Erkek ya da kadın penisi orgazm noktasına yakın bir yerde uyarır ve erkeğin tepkisini kontrol altında tutmasını bekleyip uyarıyı 30 saniye durdurur. Kişinin orgazm olmasına izin vermeden bu teknik üç veya dört kez uygulanır.

Sıkma Tekniği

Erkek ya da kadın penisi orgazm noktasına yakın bir yerde uyarır ve penisin ereksiyonunu kaybetmesini sağlamak için penisin başını 30 saniye boyunca hafifçe sıkar. Kişinin orgazm olmasına izin vermeden bu teknik 3-4 kez tekrarlanabilir.

Dikkati Dağıtma Tekniği

Bu teknikte amaç kişinin cinsel olarak uyarılmış haldeyken dikkatini sıradan şeylere odaklamasını sağlamaktır. Kişi erekte iken adlandırma dizileri yapması dikkati dağıtmanın en iyi yoludur. Örneğin işe giderken yol üzerindeki tüm işletmeleri, tutulan spor takımının oyuncularını ya da mağaza reyonlarındaki ürünleri gözünün önüne getirmek dikkati cinsellikten uzaklaştırabilir.

Danışmanlık

Psikolojik, duygusal ya da ilişkide yaşanan sorunlar nedeniyle erken boşalma yaşanırsa uzman bir psikolog ve psikiyatristten danışmanlık almak erken boşalma tedavisini destekleyebilir. Performans kaygısı, suçluluk hissi, depresyon, stres ya da ilişkide yaşanan sorunların tedavisi için çift terapisine gidebilirsiniz.

İlaçlar

Depresyonu önlemek için kullanılan bazı ilaçlar erken boşalmayı önleyebilir. İlaç kullanmadan önce mutlaka konusunda uzman bir ürologa danışmalısınız. Erken boşalmayı önleyen ilaçların yan etkisi genel sağlık durumunu olumsuz etkileyebilir. Genel olarak kişiler ağızdan alınan ilaçları tercih eder. Bazı ilaçların her gün düzenli alınması gerekir. 

Kullanmaya başladıktan 5-10 gün sonra etki gösteren bu ilaçlar bulantı, esneme, terleme ve yorgunluk gibi yan etkilere neden olabilir. Bazı ilaçlar ise ilişkiden birkaç saat sonra alınabilir ve erken boşalmayı geciktirebilir. Bunlara ek olarak penisin baş kısmına sürülen jel ve spreyler, uyuşturucu etkisi sayesinde boşalmayı geciktirebilir. Ayrıca bazı prezervatif çeşitleri ilişki sırasında penisin hissini azalttığı için erken boşalma üzerinde başarılı sonuçlar yaratabilir.

Erken boşalma tedavisinin başarılı olabilmesi için kişiye özgü planlanması oldukça önemlidir. Tedaviye destek olması açısından kişinin yeterli ve dengeli bir beslenme programını takip etmesi, düzenli egzersiz yapması önerilir. Özellikle kegel egzersizleri, günlük antrenman programına eklenebilir ve pelvis kaslarının güçlenmesi sağlanarak erken boşalmanın önlenmesine katkıda bulunabilir.1 Cinsel anlamda aktif bireyler cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için “Korunma yöntemleri” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

Önerilen Bloglar

Dr. Hatice İ.
03.05.2024

Geç Boşalma Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Geç boşalma, erkeklerde cinsel ilişki sırasında ya da mastürbasyon esnasında istenen zamanda boşalma gerçekleşmemesi şeklinde ortaya çıkar.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
16.11.2023

Genital Siğil Nedir Kondilom Neden Olur ve Nasıl Geçer

Genital siğil, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en yaygın görülen tıbbi bir durumdur.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
16.11.2023

Seksin Faydaları Nelerdir

Düzenli ve güvenli seks hayatı, keyifli bir deneyimden çok daha fazlasını sunar

Devamını Oku