Ertesi Gün
Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
02.10.2023

Ereksiyon (Sertleşme) Sorunu Nedir? Neden Olur?

Ereksiyon, pek çok erkek için günlük yaşamının bir parçasıdır. Cinsel anlamda uyarılan erkeklerin penisleri sertleştiğinde meydana gelir. Penisin bu hali boşalmayla da kendi kendine normale dönebilir. Ereksiyon sağlıklı bir cinsel ilişkinin meydana gelmesini sağlar. Penetrasyon, vajina ile penisin birleşmesi olarak tanımlanabilir. Penetrasyonun olabilmesi ve cinsel ilişkinin devam edebilmesi için peniste sertleşme yani ereksiyon oluşmalıdır. Sertleşme sorunu, cinsel ilişkinin sürdürülmesini hatta penisin vajinaya girişini engeller.1 Ereksiyon sorunu hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar ile “Erkeklerde sertleşme nedir?”, “Erkekte sertleşmeme neden olur?” ve “Ereksiyon sorunu nasıl anlaşılır?” sorularının cevaplarını sizler için derledik.

İçerikler (Gizle-)
 1. Ereksiyon Nedir?

 2. Ereksiyon Sorunu Nedir?

 3. Ereksiyon Sorunu Neden Olur?

  1. Fiziksel Nedenler

  2. Psikolojik Nedenler

 4. Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

  1. İlaç ve Cerrahi İşlemler

  2. Yaşam Tarzı Değişiklikleri

 5. Sertleşme Sorunu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ereksiyon Nedir?

Ereksiyon, penise giden kan akışının artması sonucu penisteki dokunun şişmesi ve sertleşmesi şeklinde tanımlanabilir. Ereksiyonun tam olarak anlaşılabilmesi için penisin yapısı hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olabilir. Penisi gövdesi “korpus kavernosa” ve “korpus spongiosum” adı verilen iki bölgeden oluşur. 
Korpus kavernosa, erektil doku olarak da bilinir. Penisin yanlarında iki sütun şeklinde bulunur. Sütunlar kas, kolajen ve liflerle çevrilidir. Cinsel uyarı sonucu kan sütunlara akarak dolgunlaşmasını ve penisin dik durmasını sağlar. Penis tabanındaki kan damarları daralır ve kanın bu sütunlarda kalmasına yardımcı olur. Korpus spongiosum ise penisin alt tarafında uzanan ve idrar kanalını çevreleyen bir dokudur. Bu doku, ereksiyon sırasında kanın penise akışını sağlar. Bunlara ek olarak penisin tabanına yakın bir yerde tunika albuginea denilen bir doku bulunur. Ereksiyon sırasında kasılarak damarları sıkılaştıran bir lif bandıdır. Cinsel uyarılma azaldıkça tunika albuginea gevşer ve kanın penisten dışarı akmasını sağlayarak penisin normal halini almasına yardımcı olur.1

Ereksiyon Nedir?

Ereksiyon Sorunu Nedir?

Erkekler cinsel olarak uyarıldığında hormonlar, sinirler, kaslar ve kan damarları ereksiyon yani penisin sertleşmesi için birlikte çalışır. Ereksiyon normal ve doğal bir süreçtir, ancak bu süreç beyin tarafından kontrol edilemez, bir refleks olarak kabul edilebilir. Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde hormonlar nedeniyle istemsiz ereksiyon yaşanması çok yaygındır ve zaman zaman utanç verici olabilir. Erkek cinselliğinde en yaygın ve önemli cinsel sorunlardan biri ereksiyon problemi bir başka deyişle sertleşme sorunudur. Genellikle kişinin penisinin sertleşmesinde ya da sertleşmenin cinsel ilişki boyunca sürdürülmesinde yaşanan sorunları erektil disfonksiyon ya da ereksiyon problemi olarak tanımlanır. Normalde kişinin bazı zamanlar sertleşme sorunu yaşaması oldukça doğal bir durumdur. Ara sıra yaşanabilir ve ciddi bir problem olarak kabul edilmez. Ancak cinsel ilişki için ereksiyonun sağlanamaması sık yaşanırsa, örneğin %50 oranında sertleşme problemi oluyor ise tıbbi müdahale gerektiren bir sorun olduğundan şüphe edilebilir. Ereksiyon problemi aynı zamanda erkeklerde sık yaşanan bir diğer cinsel sorun erken boşalmaya neden olabilir. Erken boşalma hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar için “Erken boşalma nedenleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.1,2

Ereksiyon Sorunu Neden Olur?

Erkekte sertleşmemenin nedenleri, psikolojik ya da fiziksel olabilir. Bazen hem psikolojik hem de fizyolojik nedenler bir arada sertleşme problemi yaratabilir.2

Fiziksel Nedenler

Yaş ile birlikte sertleşme sorunu artış gösterebilir. Yaş ilerledikçe ereksiyonu sağlayan sinirler ve kan damarlarında fonksiyon bozuklukları yaşanır.2 Ayrıca aşağıdaki bazı tıbbi durumlar peniste sertleşme problemine neden olabilir:

Bunlara ek olarak aşağıdaki bazı fiziksel durumlarda ereksiyon sorunu yaşanmasına neden olabilir:

Ereksiyon Sorunu Nedir?

Psikolojik Nedenler

Duygusal problemler genel vücut sağlığının yanı sıra cinsel performansın da olumsuz anlamda etkilenmesine yol açabilir. Peniste sertleşme sorununa yol açan psikolojik faktörler aşağıdakileri içerebilir:

Sertleşme sorunu genellikle ileri yaşlarda görülmesine rağmen 20-30 yaş grubu erkekler için de önemli bir problem olabilir. Yapılan araştırmalar genç erkeklerde yaşanan ereksiyon probleminin herhangi bir fiziksel sorundan ziyade sağlıksız yaşam alışkanlıkları ve zihinsel sağlıkla ilgili olduğu yönündedir. Genç erkeklerin ileri yaştaki erkeklere oranla daha fazla tütün, alkol ve diğer zararlı maddeleri kullanması ereksiyon probleminin en önemli nedenidir.2

Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Ereksiyon probleminin tedavisi diğer hastalıklarda olduğu gibi nedene bağlı olarak yapılır. Doktorunuz problemin nedenini anlamak amacıyla aşağıdaki bir dizi testleri isteyebilir:

Ereksiyon tedavisi aşağıdaki yöntemleri içerebilir:

Ereksiyon Sorunu Neden Olur?

İlaç ve Cerrahi İşlemler

Doktorunuz bu tahlilleri değerlendirerek ereksiyon problemine neden olan faktörü ve sorunun şiddetini belirler. Hastalığın şiddetine göre ilaç ya da cerrahi müdahaleler düşünülebilir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Sertleşme sorunlarının büyük bir çoğunluğu fiziksel bir durumdan çok psikolojik faktörlere ve yaşam tarzındaki olumsuz etkenlere bağlıdır. Aşağıdaki yaşam tarzı değişiklikleri ile sertleşme probleminin ortadan kaldırılması ya da hafiflemesi sağlanabilir:

Bunlara ek olarak partner ile yaşanan ilişki problemleri için psikolog ya da psikiyatriste danışılabilir. Ayrıca partnerle ile cinsel uyum yakalamak ve cinsel sorunlar hakkında danışmanlık hizmeti almak için cinsel terapi alınabilir. Sertleşme sorununun en büyük nedenlerinden biri strestir. Stres yönetimi için yoga, meditasyon gibi aktiviteler yapılabilir, nefes egzersizlerinden yararlanılabilir.2

Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Sertleşme Sorunu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sertleşme problemi ile karşı karşıya kaldığınızda ilk olarak aile hekimine gidebilirsiniz. Aile hekiminin değerlendirmeleri doğrultusunda problemin daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesi için erkek cinsel sorunları hakkında uzmanlaşmış bir ürologdan yardım alabilirsiniz. Üroloğun değerlendirmeleri sonucunda hastalığın şiddetine bağlı olarak psikolog ve/veya psikiyatriste danışabilirsiniz. Bazı durumlarda sertleşme sorunu, hormonlarla ilgili olabilir. Üroloğun, hastalığın tam anlamıyla tedavi edilebilmesi için hormon sistemleri konusunda uzman endokrinolog ya da dâhiliye doktorun ile birlikte çalışabilir.3

İstenmeyen hamilelikleri önlemek ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerini kullanmak önemlidir. Erkekler genellikle kondom adı verilen ve penise takılan kılıf benzeri bir ürün kullanır. Kondom hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar için” Kondom nasıl kullanılır?” yazımızı inceleyebilirsiniz. Erkekler için uygun diğer korunma yöntemlerine “Cinsellikte erkek korunma yöntemleri” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

Önerilen Bloglar

Dr. Hatice İ.
10.06.2024

Kegal Kası Nedir Güçlendirilir Kegal Egzersizi Nedir

Pelvik taban kaslarını güçlendiren kegel egzersizi, düzenli yapıldığında istenmeyen idrar sızıntılarını, gaz kaçırma veya kazara dışkılama gibi sorunları önlemeye yardımcı olur.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
10.06.2024

Frengi Nedir Belirtileri Nelerdir

Frengi, bakteriyel bir enfeksiyon olan sifilizin neden olduğu ciddi bir hastalıktır.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
10.06.2024

Klamidya Nedir Belirtileri Nelerdir

Klamidya, dünya genelinde yaygın olarak görülen, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

Devamını Oku