Ertesi Gün
Dr. Hatice İ.
03.05.2024

Geç Boşalma Neden Olur? Geç Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

Geç boşalma, erkeklerde cinsel ilişki sırasında ya da mastürbasyon esnasında istenen zamanda boşalma gerçekleşmemesi şeklinde ortaya çıkar. Bu durumda boşalma ya çok uzun sürer ya da hiç gerçekleşmez. Erkeklerin normal cinsel arzu ve ereksiyona sahip olmalarına rağmen geç boşalma sorunu yaşamasının ardında pek çok neden yatabilir. “Geç boşalma neden olur?”, “Geç boşalma nasıl tedavi edilir?” gibi soruların cevabını öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
  1. Geç Boşalma Nedir?

  2. Geç Boşalma Neden Olur?

  3. Erkeklerde Geç Boşalma Belirtileri Nelerdir?

    1. Doğuştan ya da Sonradan Kazanılmış Geç Boşalma

    2. Genelleşmiş ya da Duruma Özgü Geç Boşalma

  4. Geç Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

Geç Boşalma Nedir?

Geç Boşalma Nedir?

Erkeklerde geç boşalma, yaygın rastlanan cinsel işlev bozuklukları arasındadır. Geç boşalmada ereksiyon (sertleşme) sorunu ve cinsel isteksizlik yoktur. Penis ereksiyon durumundayken istenmesine rağmen 30 dakikadan uzun süre boşalma gerçekleşmiyorsa geç boşalma sorunu söz konusudur. Bazı durumlarda boşalma, hiç gerçekleşmeyebilir. Gecikmiş ejakülasyon olarak da adlandırılan bu durum, çeşitli tıbbi riskleri beraberinde getirebilir ve cinsel yaşantıda önemli bir stres kaynağı olabilir.

Erkek nüfusunun yaklaşık %1-4'ünü etkileyen geç boşalma, geçici bir sorun olabileceği gibi ömür boyu da sürebilir. Bu durum sadece cinsel ilişki sırasında ortaya çıkabilir ya da mastürbasyon sırasında yaşanabilir. Cinsel doyuma ulaşmak için uzun süre ve çok fazla uyarım gerektiren gecikmiş ejakülasyon, devam eden veya çiftler için stres yaratan bir durum haline dönüştüğünde tıbbi bir problem olarak kabul edilir ve geç boşalmaya çözüm yolları aranır.1,2,3

Geç Boşalma Neden Olur?

Erkeklerde geç boşalma sorunu; patolojik, nörolojik, hormonal, psikolojik, cerrahi ya da farmakolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Geç boşalmanın olası nedenleri arasında bazı kronik sağlık koşulları, cerrahi operasyonlar ve ilaçlar bulunabilir. Başlıca geç boşalma nedenleri, şu şekilde sıralanabilir:

Patolojik nedenler: Kan basıncını düşüren kalp hastalıkları, diyabet, prostat sorunları ve idrar yolu enfeksiyonları geç boşalmaya neden olabilir.

Geç Boşalma Neden Olur?

Erkeklerde Geç Boşalma Belirtileri Nelerdir?

Geç boşalma, bir erkeğin orgazm olup boşalmak için 30 dakikadan fazla cinsel uyarıma ihtiyaç duyduğu durumdur. Geç boşalma belirtileri, sorunun kaynağına göre incelenmelidir. Geç boşalma; doğuştan, sonradan kazanılmış, genelleşmiş ya duruma özgü geç boşalma olarak sınıflandırılabilir. Bu sınıflandırma; geç boşalmanın nedenini teşhis etmeye ve en etkili geç boşalma sorunu çözümü konusunda karar vermeye yardımcı olur.

Doğuştan ya da Sonradan Kazanılmış Geç Boşalma

Doğuştan gelen geç boşalma, cinsel olgunluğun başlangıcından itibaren mevcut olan bir problemdir. Sonradan kazanılmış gecikmiş ejakülasyon ise normal cinsel işlev gösteren erkeklerin çeşitli nedenlerle geç boşalma sorunu yaşamasıdır.

Erkeklerde Geç Boşalma Belirtileri Nelerdir?

Genelleşmiş ya da Duruma Özgü Geç Boşalma

Genelleşmiş geç boşalma, her cinsel ilişkide yaşanır; seks partnerlerine veya uyarım türlerine değişiklik göstermez. Duruma özgü geç boşalma ise sadece bazı seks partnerleriyle ya da belirli durumlar altında gerçekleşir. Bazı erkekler sadece oral seks ya da mastürbasyonla boşalabilir.1,5

Geç Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

Geç boşalma tedavisi, altta yatan nedenlere bağlı olarak planlanır. Cinsel olgunluğun başından itibaren yaşanan geç boşalma varsa bir üroloji uzmanı, yapısal bir kusur olup olmadığını inceleyebilir. Fiziksel sorunlardan kaynaklanan geç boşalma sorununda ilgili sorunun tedavisine yönelik bir tedavi planı belirlenir. İlaç kullanımından kaynaklanan geç boşalma sorununda doktorunuz ilaç dozunda ayarlama yapabilir. Sorunun nedenlerine göre geç boşalmada ilaç tedavisi uygulamak ya da hormon takviyesi kullanmak gerekebilir. Psikolojik nedenlere bağlı geç boşalma sorunu için konusunda uzman psikolog ya da psikiyatristten psikoterapi desteği almak mümkündür. Psikoterapi, bireysel ve çift terapisi şeklinde gerçekleştirilebilir.  Böyle bir durumda cinsel ilişkide rahat olmanın yolları hakkında bilgi almak da önem taşır.1,2,3,4

Geç Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

Evlilikte Cinselliği Canlı Tutmanın Yolları gibi rehber içeriklerimizle cinsel hayatınızı renklendirebilir, cinsel sağlıkla ilgili diğer konularda bilgi almak için diğer içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

Önerilen Bloglar

Dr. Hatice İ.
10.06.2024

Kegal Kası Nedir Güçlendirilir Kegal Egzersizi Nedir

Pelvik taban kaslarını güçlendiren kegel egzersizi, düzenli yapıldığında istenmeyen idrar sızıntılarını, gaz kaçırma veya kazara dışkılama gibi sorunları önlemeye yardımcı olur.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
10.06.2024

Frengi Nedir Belirtileri Nelerdir

Frengi, bakteriyel bir enfeksiyon olan sifilizin neden olduğu ciddi bir hastalıktır.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
10.06.2024

Klamidya Nedir Belirtileri Nelerdir

Klamidya, dünya genelinde yaygın olarak görülen, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

Devamını Oku