Ertesi Gün Hapı
Dr. Aslı O.
02.10.2022

Gebelik İhtimali Yüksek Olan Dönem

Teorik olarak üreme çağındaki sağlıklı bir kadının aylık döngüsü (menstrüel dönem) içinde cinsel ilişkinin gebelikle sonuçlanabileceği 6 gün vardır. Gebe kalma olasılığı taşıyan ve “üretken dönem” de denen bu 6 gün, yumurtanın salınmasından (ovulasyon = yumurtlama) önceki beş, sonraki bir günü kapsar.

Yumurtlama (ovulasyon ) öncesindeki 5 gün içinde korunmasız cinsel ilişki yaşandıysa gebe kalma olasılığı vardır. Zira sperm yaklaşık 5 gün yaşar ve Fallop kanalında kadının yumurtasını döllemek üzere bekler.2 Bir yumurta ise sadece 24 saat yaşar.

En yüksek gebe kalma olasılığı, yumurtlamadan hemen sonra olan korunmasız cinsel ilişki ile ortaya çıkar.

En yüksek gebe kalma olasılığı, yumurtlamadan hemen sonra olan korunmasız cinsel ilişki ile ortaya çıkar.

Bu durumda aylık döngünüzün herhangi bir zamanında gebe kalma olasılığı vardır

Bu durumda aylık döngünüzün herhangi bir zamanında gebe kalma olasılığı vardır

Aylık döngünüzde, geçen aylık döngünüzdeki aynı zamanda yumurtlamamış olabilirsiniz. Düzenli aylık döngüsü olan bir kadın bile 6. günden 21. güne kadar olan herhangi bir zamanda “üretken dönem” yaşayabilir. Aylık döngüsü düzenli olmayan kadınlar ise 8. gün ile 28. gün arasında bir zamanda “üretken dönem”de olabilir.

Önerilen Bloglar

Dr. Hatice İ.
15.08.2023

Ovülasyon Nedir Yumurtlama Dönemi Belirtileri Nelerdir

Adet döngüsünün bir parçası olan ovülasyon yani yumurtlama dönemi, kadınlar için önemli bir süreçtir.

Devamını Oku
Dr. Hatice İ.
05.06.2023

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

“Regl sancısına ne iyi gelir?” sorusunun yanıtı bu sorundan muzdarip kadınlar tarafından sıklıkla merak edilir. 

Devamını Oku
Dr. Aslı O.
11.12.2022

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesi ya da regl gecikmesi, kadınların büyük çoğunluğunun hayatlarının belirli döneminde karşılaştıkları bir durumdur. 

Devamını Oku

Korunmasız Cinsel İlişki Sonrasi Acil Korunma

Tek bir spermin bir yumurta ile birleşmesine döllenme denir. Acil korunma, korunmasız bir cinsel ilişki ya da korunma kazalarından sonra olası bir gebeliği oluşmadan önce önler

Acil korunma için iki seçenek bulunmaktadır:
Ertesi Gün Hapı
Rahim içi araç

Acil korunma için ağızdan alınan haplar (Ertesi Gün Hapı)
Oral acil korunma haplarının etki mekanizması yumurtlamayı (ovulasyon) önlemek veya ertelemektir. Böylece sperm ve yumurtanın karşılaşması önlenerek istenmeyen gebelik oluşmadan önce önlenmiş olur.6,8 Oral acil korunma haplarını eczacınızdan isteyebilirsiniz. Tek tabletlik ambalajlarda olan bu haplar, korunmasız cinsel ilişki sonrasında olabilecek en kısa zamanda alınmalıdır.

Acil korunma için en uygun rahim içi araç;
T şeklindeki bakır rahim içi araçtır.
T şekilli bakır rahim içi araç en etkili acil korunma yöntemidir. Sonrasında da korunmaya devam etmenizi sağlar. Ancak acil korunma, hızlı hareket etmeniz gereken bir süreçtir. Rahim içi araç uygulaması ise ancak bir doktorun yapabileceği girişimsel bir işlemdir.
Bakır, T şeklindeki rahim içi araç korunmasız cinsel ilişkiden sonra 120 saat (5 gün) içinde yerleştirilmelidir. Ancak uygulama için bir doktora ulaşmanız gerekir.

Korunmasız Cinsel İlişki Sonrasi Acil Korunma

Acil korunma yöntemleri

    Format Ne Kadar Çabuk Hareket Etmeliyim?? Ne Kadar Etkili Olacak? Nasıl Ulaşırım?
Acil korunma yöntemleri Ertesi Gün Hapı Tablet Korunmasız veya korunmanın şüpheli olduğu cinsel ilişki sonrasında mümkün olan en kısa sürede alınmalıdır. Gebelik olasılığının en yüksek olduğu yumurta salınımı (yumurtlama) gününde bile etkilidir. Her eczaneden reçetesiz olarak temin edilebilir.
Bakır Rahim İçi Araç Uygulaması	Bakır Rahim
İçi Araç Uygulaması
Küçük T şeklindeki cihaz bir doktor tarafından rahim içine yerleştirilir. Korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 5 gün (120 saat) içinde olabildiğince çabuk şekilde uygulanmalıdır. Etkilidir ve ek olarak yerleştirildiği andan itibaren düzenli doğum kontrolü sağlamak gibi bir avantajı vardır. Doktor tarafından uygulanır.